Choď na obsah Choď na menu
 


jazdenie - westernový štýl

13. 9. 2010

Jazdenie – westernový štýl

Obrázok

 WESTERNOVÝ ŠTÝL – pri pôvodnom westerne jazdci prekonávali na koňoch veľké vzdialenosti a pracovali s dobytkom, či divými koňmi a na tom sa odrazilo aj jazdenie, výstroj a dokonca aj kone, ktoré sú rýchle, vytrvalé, obratné a poslušné

 SED – jazdec pri westerne vždy sedí hlboko v sedle, má kľudnú hornú polovicu tela a uvoľnené ruky aby dokázal jazdiť v súlade s koňom. Koňa ovláda hlasom, sedom, holeňami , zubadlom a dotykom oťaží o krk koňa (neck reining)

 

Obrázok Správny sed znamená sedieť uprostred sedla a nezaťažovať jednu stranu viac ako druhú. Pritom nesmiete sedieť ako živá mŕtvola – vaše sedacie svaly musia byť živé a pružné, aby ste dokázali zladiť svoj pohyb s pohybom koňa. V opačnom prípade pri každom došliapnutí nadskočíte a jazdenie nebude pre vás žiadne potešenie.

Brucho, chrbát a ramená by mali byť rovné. Rovné ramená nám pomáhajú sedieť uprostred koňa. Pokiaľ sa jedno rameno skláňa, budete sa celý otáčať tým smerom a nebudete sedieť rovno. Často to býva rameno ruky, v ktorej držíte oťaže.

 

Obrázok Niektorý jazdci majú strmene príliš krátke – pravdepodobne pozostatok z anglického sedla. Pri westernovom jazdení to možno tolerovať, ale pri ropingu, alebo cuttingu, kde musí jazdec vysedieť prudké obraty, niekedy zastavenie, keď potrebuje jazdec vysunúť nohy dopredu a oprieť sa o zadnú opierku sedla, určite nie. Chodidlo by malo byť v strmeni rovnobežné s koňom so špičkou mierne vytočenou von, aby bolo držanie kolien, holení a stehien ľahšie. Keď sú špičky vytočené von príliš, budú kolená vytáčané od sedla, zatiaľ čo lýtka budú príliš priliehať k bokom koňa. Budú špičky príliš ku koňovi, budú sa lýtka od koňa vzďaľovať. Lýtka by mali mať s bokmi koňa vždy ľahký kontakt. Kontaktom sa však nemyslí sústavný tlak, ide len o to, aby kôň vaše nohy na bokoch cítil.


Príklady niektorých náročnejích prvkov nájdete TU:


SPIN - Kôň stojí na mieste a jazdec ho otáča tak,aby zadná noha(tá okolo ktorej sa kôň otáča) ostala na mieste a ostatné 3 nohy sa hýbu.

Obrázok

 

Obrázok

ROLL-BACK je obtiažnou kombináciou rýchlosti a obratu. Ide o cval po priamej línii s následným zastavením a obratom o 1800, po ňom kôň okamžite naskakuje do cvalu opačným smerom. Prvým predpokladom je priviesť koňa do rovného zastavenia. Kľúčovým okamžikom je chvíľa, keď vonkajšia noha (ľavá) došľapne...

 

Obrázok

… potom príde ľahké pobádanie vnútornou – pravou oťažou. Skoro súčastne prebieha vonkajšia – ľavá noha jazdca a zdvihne sa vnútorná predná - pravá noha koňa. To je začiatok obratu. Umením je vystihnúť okamžik, keď kôň dokončil zastavenie, ale ešte stále má dosť kmihu na prevedenie obratu.


 

Obrázok

Postavením oťaží a pobádaním prednou nohou udržujú trup koňa skoro rovný. Kôň sa otáča okolo svojej vnútornej zadnej pravej nohy. Obvyklou chybou je prehnaný tlak oťaží cez krk – vedie len k tomu, že kôň vytočí krk, prestane sa otáčať okolo zadnej nohy a točí sa okolo stredu.

 

Obrázok

 
Obrázok

Preskok Kôň uvoľnene cvála na pravú ruku, je uvolnený a rovný, čo je veľmi dôležité.

Obrázok

Ľahké nadvihnutie ruky účinok ešte zvyšuje.

Obrázok

Jazdec pobáda (vonkajšou) pravou nohou, aby docielil toho, že si kôň „prehodí“ zadné nohy...

Obrázok

 a po nich aj predné a plynulo pokračuje v cvale – teraz už aj na ľavú ruku

Obrázok

Zastavenie - Takto nejako budú vyzerať vaše prvé pokusy o kĺzavé zastavenie – pokiaľ ste s koňom poctivo pracovali na základnom výcviku a pokiaľ nemáte tvrdú ruku.

 

Obrázok ZASTAVENIE - Hlavným poslaním kovbojského koňa je práca na ranči. Preto pre rančera zastavenie neznamená 9 metrov dlhé skĺznutie po perfektne upravenom povrchu. Pracovný kôň musí zastaviť rýchlo, aby utiahol teľa na konci lasa, alebo aby sa mohol rýchlo otočiť smerom ku krave.

Ale nech už chcete svojho koňa učiť pracovnému, alebo tzv. kĺzavému zastaveniu „sliding stop“, je pre oboje predpokladom zvládnutie rovnováhy, kôň musí reagovať na príkazy, chodiť rovno a dobre používať chrbát. Pracovný kôň aj kôň pri reiningu používa chrbát rovnako, ale pretože rančový kôň musí zastavovať prudko, pomáha si aj s prednými nohami. Pri kĺzavom zastavení sa kôň vedie tak, aby mal predok úplne volný a doklusával do zastavenia.

Zastavenie z cvalu je len súčasťou výcviku od jednoduchého zastavenia v kroku a kluse. Dobré zastavenie závisí od dobrého povrchu. Dobrý podklad má jemný, pevný podklad s malou vrstvou piesku na povrchu (tak 5 cm). Takýto povrch však vyžaduje stálu starostlivosť, aby vrstva piesku bola všade rovnaká. Pochopiteľne, že u nás má takéto podmienky málokto, ale zmieňujem sa o tom, aby si jazdci uvedomili, že na trávnatom a hrboľatom povrchu to nikdy nebude to správne.

Zadné podkovy pre nácvik kĺzavého zastavenia sú veľmi dôležitou vecou. Týmto podkovám sa hovorí sliders – sú úplne hladké a kutie je skoro vedeckou prácou. Dôležité je, že pár dní si musí kôň na nové podkovy zvykať, pretože je akoby na korčuliach a musí sa naučiť znova nájsť rovnováhu.

Predpokladom pre nácvik kĺzavého zastavenia je správne zastavenie v kroku a kluse – pokiaľ to neviete, nemôžete čakať, že vám kôň správne zastaví v cvale. Pre všetky zastavenia existuje jedno základné pravidlo: nezastavujeme tým, že ťaháme za oťaž. Oťaže len naznačujú, ostatok práce robí sed a trup.

Pokiaľ šklbnete za oťaž, stane sa najskôr toto:

  1. Kôň napne svaly na krku a na pleci a potom mu stuhne celé telo. Zastaví v sérii poskokov a jazdca vytiahne zo sedla.
  2. Pri každom ďalšom zastavení je treba silnejšej zádrže. Kôň sa bráni tým, že sa položí do zubadla.
  3. Kôň začne zastavovanie neznášať, pretože mu vždy spôsobí bolesť. Snaží sa zastaviť sa zastaviť, ešte skôr, ako príde príkaz od jazdca.

Správne zastavenie je sledom troch krokov:

  1. Povieme „hou“, „pŕŕ“ alebo iný povel, ktorý pre vášho koňa znamená brzdiť. Kôň sa na zastavenie chystá tým, že zaoblí chrbát.
  2. Zlomok sekundy potom zasadnete hlbšie do sedla. To slúži ako príkaz na zastavenie. Tiež viac prešlapnete päty, aby sa vám spevnil sed. Holene sa vám mierne posunú dopredu, aby vám pomohli zastavenie usedieť.
  3. Pritiahneme oťaže. Začneme s miernym tlakom a podľa potreby ho zosilňujeme – nikdy však oťažami prudko nešklbajte. Potom zdvihnite hlavu, aby ste pomáhali pri zastavení s udržaním rovnováhy.

S nácvikom začínajte v kluse – nieje to pre koňa tak únavné a vy máte možnosť si vylepšiť sed, rovnováhu a timing. To, načo máme v cvale zlomok sekundy, môžeme v kluse previesť pomerne v kľude. Naviac neustále zastavovanie koňa otrávi. Pracujte v kluse aj vtedy, keď už kĺzavé zastavenie zvládnete aj z cvalu, zastavujte aj mimo stred jazdiarne, inak si kôň rýchlo

zvykne, zastavovať v známom mieste a predbieha príkaz na zastavenie.

Keď už vediete koňa k zastaveniu, musíte si byť úplne istý, že kôň je rovný. Rovný kôň rovnomerne zaťažuje všetky štyri nohy a preto je aj jeho zastavenie rovné. Keď je kôň v dobrej rovnováhe, dráha skĺznutia sa pozvoľna predlžuje.

Podstatou veci pri nácviku je navodiť situáciu, keď celá vec začne koňa baviť. Takú situáciu, keď nemá pocit prílišného uponáhľania, nátlaku, alebo násilia a keď sa môže uvolniť. Keď sa vám to podarí, máte vyhrané – kôň sa pri zastavení snaží predviesť.

Keď zvládnete vy aj váš kôň zastavenie v pomalom aj rýchlom kluse rovnako ako v lope, skúste zrýchliť cval – veľa koňov rado zastavuje v rýchlosti. Pritom je dobré zastavovať smerom od výjazdu z jazdiarne, alebo stajne, ktoré pôsobia na koňa ako magnet aj pri zastavení. Nieje na škodu si z toho urobiť niekedy aj výhodu.

Výstroj potrebná pre westernové jazdenie:

Sedlo

Sedlo musí byť pre koňa pohodlné a musí mu dobre sedieť. Existuje veľké množstvo druhov sediel, a preto nemožno dať na koňa hocijaké sedlo. Sedlo sa skladá z viacerých častí. Pri popise sedla je zachovaná americká terminológia, a to preto, že pre niektoré čsti nie je vhodný žiadny preklad alebo sa častejšie používa pôvodný americký názov.

 

 

Obrázok

Pod westernové sedlo sa ukladá sedlová dečka - pad.

Pretože westernové sedlo nemá žiadne sedlové vankúše, musí táto sedlová dečka zabrániť otlakom od sedla.

 

 

DRUHY WESTERNOVÝCH SEDIEL

Westernových sediel existuje niekoľko druhov, podľa toho, pre akú činnosť sa používajú. Reiningové sedlo je zhotovené pre reining, ale môže sa používať pre všetky disciplíny.

Cuttingové sedlo má ploché posedlie a vysokú hrušku.

Ropingové sedlo sa používa pre skutočnú prácu na ranči. Má silnejšiu hrušku, je ťažšie a robustnejšie.

 

Obrázok

                   Cuttingové sedlo    Reiningové     Ropingové

 

 Uzdečka

Pri westernovom jazdení sa používa buď uzdečka na jedno ucho, alebo na obe-teda s čelenkou, ale tiež bosál alebo hackamore. Záleží od štýlu westObrázokernového jazdenia, či disciplíny, na ktorej sa chcete zúčastniť.

 


Toto je uzdečka na jedno ucho s pákovým zubadlom.

 

 

 

Obrázok  

 

 

 

 

Toto je uzdečka s čelenkou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázok

 

 

 

 

A toto je bosal

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.