Choď na obsah Choď na menu
 


jedovaté rastliny kvitnúce na jar

27. 1. 2011

Obrázok Bleduľa jarná

Bledula patrí medzi jedovaté rastliny a nie je vhodná pre akékoľvek použitie. Obsahuje jedovaté alkaloidy (napr. leucojin, galathamin, lykorin, isotazatin), ktoré môžu spôsobiť nadmerné slinenie, hnačka vracanie, celkovú slabosť.

 

Blyskáč jarný Obrázok

Rastlina má horkú ostrú chuť. Všetky jej nadzemné i podzemné časti sú jedovaté. Šťava z rastliny spôsobuje zápaly kože, ktoré sa zle hoja. Otrava sa prejavuje zápalom žalúdka a tenkého čreva so závratmi, mdlobami a kŕčmi. Vzniká zápal sliznice ústnej dutiny. Neskôr sa vyvinie krvácavý zápal obličiek.

 

 Čemerica čierna

Obrázok

 

Odporná, štipľavá horká chuť, omamujúci nepríjemný zápach zvieratá zvyčajne odradí od jej konzumácie. Celá rastlina je prudko jedovatá. Obsahuje jedovaté glykozidy helleboreín, kyselinu akonitovú a saponín heleborín. Príznaky podobné ako pri otrave náprstníkom. Celková slabosť, hnačka, sťažené dýchanie,  nepravidelná srdcová činnosť
 

 

kokorík voňavýObrázok

Celá rastlina je toxická, zvlášť plody - modročierne dužinaté bobule.. Otravu zapríčiňujú steroidné saponíny s aglykónom diosgenínom. Po užití nadmernej dávky sa dostavia zažívacie ťažkosti s krvavými hnačkami.

 

Obrázok Konvalinka voňavá

Vďaka jej silnej aróme, sa jej kone väčšinou vyhnú.K otráveniu u ľudí môže dôjsť požitím stonky, listov, alebo zjedením červených plodov. Otráviť sa je možné aj vypitím vody z vázy, v ktorej boli konvalinky. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zažívacie problémy, zvracanie, hnačky, zvýšené močenie a omámenosť, mdlosť a kŕče.
Konvalinka sa tiež používa pri výrobe mydiel, voňaviek a šňupavých tabakov. Používa sa na posilnenie srdcovej činnosti alebo proti vodnatosti a pri epilepsii.

 

 

Kopytník európsky Obrázok

V minulosti sa používal v ľudovom liečiteľstve na vyvolanie zvracania. Silica, ktorú obsahuje, pôsobí dráždivo na kožu. Rastlina je jedovatá - po jej konzumácii dochádza k zvracaniu, poruchám činnosti žalúdka, čriev i obličiek. U tehotných žien môže nastať potrat. Účinok je údajne najsilnejší v kombinácii s alkoholom, v literatúre sa uvádza aj ako dávna súčasť šňnupacích práškov.

 

 

Obrázok Krkoška mámivá

Celá rastlina  je jedovatá. 
Obsahuje jedovatý glykozid cherofylín, ktorý sa hydrolýzou rozkladá na galaktázidluteolín a galaktózu.  Rastlina  nevonia.          
Spôsobuje koňom miestne podráždenie, v ťažších prípadoch kolíkové bolesti brucha s hnačkami, poruchy činnosti srdca a namáhavé dýchanie. Tackavá chôdza, zvieratá sa usilujú o niečo oprieť, nakoniec uľahnutie a úhyn.
U ľudí cherofylín zapríčiňuje podráždenie žalúdka a čriev, po vstrebaní vyvoláva ospalosť, závraty, svalovú triašku, rozšírenie zreničiek a srdcovú slabosť. Pre výraznú vonkajšiu podobnosť sa môže krkoška mámivá zameniť s petržlenom.

 

Láskavec ohnutý

Obrázok

 

Je najčastejšou burinou na prehnojených pôdach. Vo veľkých množstvách je láskavec ohnutý pre zvieratá nebezpečný , lebo obsahuje veľké mnočstvo dusičnanov. Pri prehnojení pôd dusíkatými umelými hnojivami, je obsah dusičnanov v láskavci ohnutom niekoľkokrát vyšší ako v láskavci rastúcom na nepohnojenej pôde . Dusičnany vo veľkých dávkach pôsobia pravdepodobne svojím soľným účinkom, t. j. rozrušujú osmotické pomery organizmu. V tráviacom aparáte zvierat, predovšetkým prežúvavcov, sa dusičnany redukujú na dusitany a postupne až na amoniak. Vysoké dávky dusičnanov sa po redukcii na dusitany v tele prežúvavcov rýchle resorbujú do krvi. V krvi sa ich účinkom premieňa hemoglobín na methemoglobín, t. j. na formu, ktorá nie je schopná prenášať kyslík. Typický nález čokoládovo sfarbenej krvi, v niektorých prípadoch nezrazenej.

 

Obrázok Lykovec jedovatý

Rastlina obsahuje živicový jed mezerin. Otráviť sa je možné aj dlhodobejším vdychovaním vône kvetov, čo môže vyvolať bolesti hlavy a závraty. Oveľa vážnejšia však môže byť otrava vstrebaním cez kožu alebo sliznice alebo požitím (žuvaním kôry či konzumáciou plodov). Semená obsahujú dikumarín dafnoretín a celé bobule dafnorín. Smrteľná dávka pre zdravého dospelého človeka je 10-12 plodov.(našťastie plody chutia odporne horko, takže konzumácia nebezpečnej dávky vyžaduje nemalé nadšenie). Pri vonkajšom použití sa objavia zápalové zmeny na koži- sčervenanie a pľuzgiere, pri dlhšom pôsobení vredy. Po zjedení sa objaví kýchanie, pálenie v ústach, silné slinenie, nevoľnosť, podráždenie pokožky, horúčka, kŕče, obrna, poškodenie obličiek, šok, zápal žalúdka a tenkého čreva, odumieranie tkaniva žalúdočnej sliznice a nakoniec obehový kolaps. Mezerein spôsobuje tiež ťažké a nevratné poškodenie obličiek.

 

Trochu neskôr - v máji kvitne Lykovec voňavý (Daphne cneorum), chránený druh národného významu - spoločenská hodnota jedného jedinca dosahuje 26, 55 €. Tiež je toxický - jeho jedovatosť spôsobuje glykozid dafnín. Plody sú podobné zrnkám obilia, málokedy si ich však pozorovatelia stihnú všimnúť, pretože veľmi skoro vysychajú.

 

Poniklec slovenský Obrázok

Celá rastlina, najmä jej nadzemná časť, je jedovatá. Hlavnou účinnou látkou je proanemonín, ktorý pôsobí miestne silne dráždivo – na pokožke vyvoláva zápaly, pri ústnom podaní spôsobuje zvracanie a hnačky. Po vstrebaní pôsobí tlmivo na centrálny nervový systém. Čerstvé rastliny vyvolávajú u dobytka žalúdočné a črevné zápaly, podráždenie obličiek a prítomnosť krvi v moči.

 

Obrázok Snežienka jarná

Obsahuje alkaloidy (napr. lykorin, galanthamin, tazetin). Najviac ich je v cibuli. Otrava sa prejavuje slinením, vracaním a hnačkou.

 

Narcis biely Obrázok

Celá rastlina, najmä však cibuľa, obsahuje jedovaté alkaloidy (napr. narcisin a tazetin). Otrava sa prejavuje silným zvracaním a hnačkou.

 

Štedrec ovisnutý

Obrázok

 

Listnatý ker alebo strom. Listy trojpočetné, kvety žlté v strapcoch, kvitne v máji. Plodom je struk. Vyhovuje mu slnečné stanovište. Dorastá do výšky 10m. Pre kone je smrteľne jedovatý po konzumácií ktorejkoľvek jeho časti. Najvyššia koncentrácia toxických látok sa nachádza v semenách. U koňa, ktorý ho zožerie, sa prejavia nervové poruchy a neskôr dochádza k úhynu.


 

Tôňovka dvojlistá Obrázok

V lesoch rastúca tôňovka dvojlistá obsahuje jedovaté látky vo všetkých častiach svojho tela. K otrave môže dôjsť pri konzumácii plodov – červených bobúľ – zámenou za iné. Otrava sa prejavuje zvracaním, bolesťami žalúdka, tenkého čreva a hnačkami. Bobule chutia intenzívne sladko, trochu do horka. Vo väčšom počte konzumáciu nedoporučujem kvôli ich toxicite. Obsahuje jedovaté saponiny

 

Obrázok Veternica hájna a veternica iskerníkovitá

V lesoch rastie veternica hájna veternica iskerníkovitá. U oboch druhov je jedovatá celá rastlina, najmä nadzemná časť. Priloženie listov na pokožku spôsobuje jej zápal a tvorenie pľuzgierov. Otrava po zjedení sa vyznačuje zápalom ústnej dutiny, žalúdka a čriev a prejavuje sa zvracaním, kolikovými bolesťami brucha a podráždením obličiek. U dobytka dochádza k podráždeniu tráviacich ústrojov s kolikou a hnačkami, vzniká zápal obličiek.

 

Záružlie močiarne Obrázok

Záružlie sa hojne vyskytuje všade tam, kde má vhodné podmienky a znehodnocuje trávu vlhkých lúk, dobytok ho zvyčajne nežerie. Niektoré jeho plnokveté odrody sa pestujú v záhradkách na ozdobu.

Celá rastlina je mierne jedovatá. Príznaky otravy sa prejavia podráždením tráviacich ústrojov, závratmi a opuchmi tváre. V minulosti sa Záružlie močiarne používalo v ľudovom liečiteľstve ako preháňadlo a močopudný prostriedok. Mladé listy sa používali na prípravu šalátov a šťava kvetov bola prísadou na farbenie masla, mladé púčiky sa tiež používali na konzumáciu, zavarené v slanej vode nahrádzali pochúťku Stredomoria – kapary. Dnes sa rastlina používa v homeopatii, účinky sú močopudné a rastlina pomáha vyprázdňovaniu. Rastlina obsahuje: protoanemonín, saponíny, cholín, alkaloidy (magnoflorin), karotén, flavón, kvercetín (flavonoid), v kvete sa tiež nachádza xantofyl.

 

Obrázok Žltohlav európsky

K zákonom chráneným rastlinám patrí žltohlav európsky. Jedovatá je celá rastlina. Nadzemná časť obsahuje jed proanemonín, ktorý má silný dráždivý účinok. Na pokožke a slizniciach vyvoláva pocit pálenia, sčervenania, po dlhšom čase pľuzgiere a po ich prasknutí pomaly sa hojace vredy. Po vstrebaní pôsobí tlmivo na centrálny nervový systém a vyvoláva zastavenie dýchania.