Choď na obsah Choď na menu
 


parazity a odčervenie koní

15. 10. 2010

Parazity ovplyvňujú zdravotný stav a výkonnosť koní. Žiadny kôň nie je odolný voči parazitom, preto sa otázka odčervenia koní týka každého majiteľa. Tak ako u  iných druhov zvierat, s najväčším množstvom parazitov sa stretávame u žriebät a mladých koní.

Prílišne začervenie koní spôsobuje ich zaostávanie vo vývine a nedostatočne priberanie na váhe narastá tak spotreba krmiva (majiteľ kŕmi kone i parazitami). Zvyšuje sa náchylnosť koní k infekciám. Veľké množstvo parazitov môže viesť k úhynu jedinca.

O prítomnosti parazitov sa ľahko presvedčíte koprologickým vyšetrením trusu.

S akými parazitmi sa môžeme u koní stretnúť a čo tieto parazity spôsobujú?

Veľké strongylidy ( machovci)

Machovci sú parazity postihujúce hrubé črevo. Dospelé jedince, cca 3cm veľké, napádajú črevnú sliznicu a živia sa krvou. Nakladené vajíčka odchádzajú spoločne s trusom zvieraťa.  K infekcii jedinca dochádza požraním lariev strongylidov, tí prechádzajú črevnou stenou a migrujú v tele zvieraťa.

Najnebezpečnejší z nich, Strongylus vulgaris, migruje tepnami až k tepne messenterica cranialis (tepna vyživujúca okružie čriev), dochádza k poškodeniu steny tepny, tvoria sa výdute (rozšírenie a zoslabenie tepny), uvoľňujú sa krvné zrazeniny. Tie môžu upchať cievy vedúce krv do čriev, dochádza k zástave črevnej peristaltiky, objavujú sa kolikové bolesti. Ak postihnutá časť čreva odumrie, kôň bez chirurgického ošetrenia zomiera na celkovú sepsu (otravu). Uvoľnená krvná zrazenina môže obmedziť prietok krvi i v panvových končatinách, objavuje sa tzv. intermitentné krívanie sprevádzané potením, odmietaním pohybu, končatina býva chladnejšia než druhá.

Strongylidi patria medzi najnebezpečnejšie parazity. Prasknutie výdute prednej okružnej tepny ktorej stena je zoslabená migráciou lariev machovcov vedie k náhlemu úhynu zvieraťa. Iné druhy machovcov poškodzujú migráciou pečeň, pankreas, pobrušnicu a črevo.

Malé strongylidy

Patrí medzi najrozšírenejšie parazity koní. Dospelé jedince veľké cca 0,5 cm, parazitujú v hrubom čreve. Larválne štádiá počas zimných mesiacov prežívajú zapuzdrenie hlboko v črevnej stene (tzv. encystované larválne štádium). Na jar dôjde k masívnemu uvoľneniu lariev, poškodenie čreva je sprevádzané hnačkami, kolikovými bolesťami, v ťažších prípadoch môžu títo malí paraziti viesť k úhynu zvieraťa.

Škrkavky

Škrkavky sú najväčšími konskými parazitmi, môžu merať až 50cm. S problémami sa stretávame najmä u žriebät, kde masívne napadnutie škrkavkami môže spôsobiť črevnú zápchu, v lepšom prípade sa stretávame s hnačkou, chudnutím, nekvalitnou srsťou. Výnimočne môže dôjsť k perforácii čriev a uhynutiu jedinca. Larvy migrujú cez črevo do pľúc, ktoré migráciou poškodzujú, mikroskopické ranky môžu slúžiť ako vstupná brána pre ďalšiu infekciu. U dospelých koní nebývajú škrkavky vážnym problémom.

Háďatá (strongyloidóza)

Tieto malé parazity sú problémom žriebät niekoľko týždňov po narodení. K prenosu dochádza mliekom matky, hádať môžu prechádzať aj kožou, v tele žriebäťa migrujú krvou a spôsobujú drobné krvácania v pľúcach. U napadnutých žriebät sa stretávame s hnačkou. Dospelé kone s týmito parazitmi nemávajú problémy.

Mrle

Mrle sú 2,5-10 cm veľké, nie príliš nebezpečné parazity. Larvy sa vyvíjajú v hrubom čreve v dospelé jedince, samičky kladú okolo konečníka vajíčka. Intenzívne svrbenie vedie k neustálemu odieraniu a škrabanie koreňa chvosta a okolie okolo konečníka, srsť a vlásie vypadávajú. Môžu sa objaviť otvorené rany v uvedenej oblasti.

Pásomnice

Typická lokalizácia pásomníc je prechod tenkého čreva a slepého čreva. Pásomnice (podľa druhu) môžu byť malé, cca 4cm, ale môžu dosahovať až 25 i viac cm. Slabé invázie sa klinicky nemusia prejaviť, silnejšie invázie vedú k chudnutiu, poruchám trávenia, hnačkám, anémiám, kolikám. Výnimočne môže dôjsť k perforácii steny čreva so zápalom pobrušnice, u žriebät sú pozorované aj smrteľné prípady.

Pľúcne parazity (Dictyocaulóza)

Tieto parazity sa vyskytujú u koní zriedkavo. Väčšinou ide o prípady spoločných pasienkov oslov a koní, somár ako rezervoár zvyčajne nejaví žiadne klinické príznaky, u koní sa objavuje suchý dráždivý kašeľ.

Žalúdočné Strečky (gastrofilóza)

Patria sem napríklad Gasterophilus intestinalis, G. hemorhoidalis, G. inermis, G. nigricornis, G. nasalis, G. pecorum. Všetci parazitujú u koňovitých. Dospelé jedince veľké až 1,6 cm sú zavalité ochlpené muchy (farbou a tvarom pripomínajúce čmeliakov). Žijú len po dobu párenia a kladenia vajíčok a neprijímajú potravu. Sú aktívne počas teplého počasia (poludnie) cez leto, ale môžu lietať až do prvých mrazov. Prilepia väčšinou žltkasté vajíčka na srsť hostiteľa, umiestnenie záleží na druhu strečka: možno ich nájsť na hrudných končatinách, lopatkách, v slabinách (G. intestinalis), samičky iných druhov kladú vajíčka aj na čeľuste, pysky, nozdry, tvár.

Kôň vajíčka zlíže a vlhko, teplo a CO2 väčšinou stimulujú liahnutie larvičiek; u niektorých druhov sa larvy sami aktívne liahnu a migrujú do dutiny ústnej. V ústnej dutine (pysky, jazyk, ďasná) sa larvy vyzliekajú a asi 3 týždne sa vyvíjajú, potom sa usadia v rôznych častiach tráviaceho traktu, napríklad v pažeráku, žalúdku, črevách, konečníku. Tu sa prichytia háčikmi a inými príchytnými orgánmi, ktorými poškodzujú sliznicu. Asi o 7 mesiacov (na jar) dozrejú a odchádzajú z hostiteľa trusom von. Vo vonkajšom prostredí sa zakuklia. Za niekoľko týždňov z kukiel vyletia dospelé jedince, ktoré sa hneď pária a nalietavajú na hostiteľa.

 

Obrázok

 

 

 

Obr.:Vývojový cyklus Gasterophilus intestinalis, ktorý trvá jeden rok.

1 – dospelá oplodnená samička nalieta na koňa

2 – na srsť hrudných končatín nakladie vajíčka

3 – kôň vajíčka zlíže

4 – v prostredí jeho dutiny ústnej sa vyliahnu larvičky, ktoré sa zavŕtajú do mäkkých tkanív a dvakrát sa zvliekajú

5 – larvy sa po zhltnutí dostávajú na špecifické miesta tráviaceho traktu

6 – tam prečkajú zimu a dozrejú;

7 – na jar sa uvolnia a trusom odchádzajú von

8 – na zemi sa zakuklia

9 – z kukly vylieta dospelá mucha, ktorá sa hneď pári a oplodnená samička vyhľadáva hostiteľa

Gasterofilóza postihuje väčšinou mladé kone chované na pastve. Prejavuje sa striedavým apetítom až apatiou, chudnutím a zriedkavo kolikovými bolesťami. Niekedy sa táto parazitóza prejavuje anémiou (následok krvácania do tráviaceho traktu) so zrýchlenou srdcovou činnosťou a slabým pulzom, či slinením.

V prípade, že sa v tráviacom trakte nachádza malý počet lariev, nedochádza k vážnemu poškodeniu sliznice a často sa to na zdravotnom stave nijako špecificky neprejaví. Pri väčšom napadnutí však odoberajú živiny, takže kone chudnú, v závažnejších prípadoch sa objavujú koliky, zápaly, vredy a vážne tráviace poruchy. Masívne napadnutie parazitmi však môže vyvolať aj zápal sliznice ústnej dutiny (ťažkosti pri prehĺtaní a žuvaní) či zápal konečníka. U koní trpiacich gasterofilózou dochádza k oslabeniu organizmu s predispozíciou k rôznym ochoreniam, či zníženou výkonnosťou. Výnimočne možno nájsť larvy v truse.

Podkožné strečky

Patrí k nim napríklad Hypoderma bovis (parazituje u dobytka), H. lineatum (dobytok), H. diana (srnec, menej jeleň, daniel, muflón), H. acteon (jeleň). Dospelí jedinci podkožných Strečkov sú 1,1-1,6 cm veľké chlpaté muchy. Oplodnené samičky nalietavajú v období od mája do augusta za teplých a slnečných dní na pasúce sa zvieratá, na ktorých spodnej časti tela kladú vajíčka. Z nich sa počas 3-5 dní liahnu asi 1 mm veľké larvy, ktoré pomocou ústnych háčikov a enzýmov prenikajú pod kožu. Larvy H. bovis postupne migrujú podkožím k chrbtici, larvy Strečkov parazitujúcich na jeleňovitých (H. diana a H. acteon) migrujú k chrbtici celkom výnimočne a zostávajú celý čas v podkoží v oblasti chrbta; na týchto miestach prečkajú zimu. Koncom zimy a začiatkom jari larvy v podkoží dozrievajú a vytvárajú typické tzv. strečkové hrče, čo sú väzivové uzly s dýchacím otvorom. V tých sa larvy dvakrát vyzliekajú a dosahujú konečnej veľkosti až 3 cm. Potom počas marca a apríla pomocou enzýmov narúšajú kožu, aktívne opúšťajú hostiteľa a vypadávajú na zem, kde sa zakuklia. Po 40-60 dňoch sa z kukiel liahnu dospelé muchy, počas teplých dní sa zhromažďujú na slnečných miestach a pária sa.

Obrázok  
 

 

 

 

Ako často kone odčervovať?

Najrizikovejšia skupina - žriebätá a gravidné kobyly - je nutné odčervovať pravidelne každé dva mesiace. Žriebätá až do troch rokov veku. Prvé ošetrenie žriebät sa vykonáva v 6-tich až 8-mich týždňoch. V oblastiach ohrozených háďatami je možné žriebätá odčerviť už okolo 10-teho dňa. Gravidné kobyly odčervujeme mesiac pred a mesiac po ožrebení. A každé dva mesiace počas celej žrebnosti.

Kone vo veku 3  a viac rokov by mali byť odčervované aspoň 3x-4x ročne.

Čím odčervovať?

Existujú 4 skupiny odčervovacích prostriedkov.

1. Benzimidazoly-mebendazol, fenbendazol (napr. Panacur, Telmin, Antiverm)

2. Pyrantel (napr. Piritel)

3. Skupina avermektinu (Eqvalan, Noromektin, Ecomektin)

4. Skupina milbemiciny (moxidectin, Equest)

Príklad odčervovacieho cyklu:

bez_nazvu.jpg

Je vhodné striedať jednotlivé účinné látky, aby nevznikla rezistencia na niektorú z nich. Na začiatku zimy - november, december je vhodné odčerviť koňa preparátmi z tretej alebo štvrtej skupiny, najmä kone chované na pastvine. Dôvodom sú Strečky a encystovane formy strongylidů, moxidectin (Equest gél) pôsobí ako jediný na encystovane (zapuzdrené) formy malých strongylidov.

 

Väčšinou doporučujeme striedať lacnejší (benzimidazoly, Pyrantel) a drahšie preparáty (avermektiny. milbemiciny) pri odčervení 4x ročne. Ak odčervujeme 3x ročne používame väčšinou 2x drahšie preparáty (ivermektín, moxidectin) a medzi tým 1x lacnejšie.

Odčervenie 1-2x ročne nie je dostatočné ani u dospelých koní, u žriebät a mladých koní si koledujete o závažný zdravotný problém. Pozor na pásomnice pôsobí LEN trojnásobná dávka pyrantelu, alebo podávanie Panacuru tri dni za sebou.

Preparát obsahujúci ivermektin v kombinácii s praziquantelom - Abamitel plus - ako jediný pôsobí na pásomnice po jednorazovom podaní. Odčervenie môžeme zvieraťu podať vo forme pasty priamo do papule, existujú granuláty do kŕmenia alebo roztoky a suspenzie do papule či do kŕmenia. Drahšia skupina avermektíny je predávaná len vo forme pasty. Ak nemôžete svojho koníka zvážiť, lepšie počítať s vyššou hmotnosťou než koníka poddávkovať. Skupina benzimidazolov je proti niektorým strongylidom a ich larválnym štádiám len obmedzene účinná, stretávame sa tu aj s vytvorenou rezistenciou.

Všetky kone chované v jednej stajni odčervujte naraz! Odčervenie niektorých zvierat o pár dní neskôr umožní parazitom sa opäť rozmnožiť. Zvoľte spoločnú odčervovaciu stratégiu, odčervujte všetky kone rovnakým prípravkom.

Účinnosť odčervovacieho prostriedku môžeme skontrolovať koprologickým vyšetrením. Väčšinou sa doporučuje odber vzorkov 14 dní po aplikácii odčervenia. Test sa robí len - cca u 10-30% koní zo stáda. Trus je potrebné odobrať čerstvý.

Ako sa postarať o pastvinu a výbeh?

Každý novo prichádzajúci kôň by mal byť odčervený 48 až 72 hodín pred vypustením na spoločnú pastvinu k ostatným koňom lepšie použiť prípravky avermektinového alebo moxidektinového radu. Ak máte možnosť striedajte pasienky, optimálne je používať jednu pastvinu pre kone raz za dva roky, ak si to nemôžete dovoliť je vhodné aspoň občas pastvinu vysadiť a pozemok zožať na seno .. Ak môžete pastvinu rozdeliť na niekoľko oplôtkov, rozdeľte ju. Kone odčervite 48 hodín pred presunom na novú pastvinu. Zber trusu zníži výskyt vajíčok parazitov. Príliš rozblatenú pastvinu ohraďte alebo urobte drenáž. Ak kone chováte v malých výbehoch, zbierajte pravidelne trus, zamedzte prístup koní k hnoju, čistite nádoby na napájanie či kŕmenie.

 

 

Obrázok

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.