Choď na obsah Choď na menu
 


starostlivosť o kone

25. 11. 2010

Starostlivosť o kobylu pred pôrodom a po ožrebení

Pretože sa chovom koní začína zaoberať čoraz viac ľudí, ktorí by mali mať k dispozícii potrebné informácie, pokúsim sa v tomto malom seriáli opísať aspoň určité obdobia, ktoré sú pre to, aby nám kone "robili radosť", podľa môjho názoru dôležité.VypočuťČítať foneticky
Kvalitným ošetrovaním a kŕmením kobýl počas gravidity kladne ovplyvňujeme nielen správny vývoj plodu, ale aj priebeh pôrodu. Dokonca si dovolím tvrdiť, že to, čo zanedbáme v tomto období (a ešte v období do odstavenia) nemáme potom šancu napraviť. Ja sám pri výbere koňa do výcviku chcem vedieť, v akých podmienkach sa chovala jeho matka v čase gravidity a v akých podmienkach žriebä prežilo približne prvého pol roka. Ak zistím, že tie podmienky neboli dostatočne dobré, môže taký mladý kôň vyzerať veľmi dobre, ale zostane svojmu pôvodnému majiteľovi. V naprostej väčšine prípadov totiž takýto kôň neznesie bez ujmy na zdraví (či už fyzickom alebo psychickom) tréningovú záťaž. A pretože správny tréning je proces postupný, dochádza k tým smutným záležitostiam v konskom zdraví až po niekoľkých mesiacoch, kedy je kôň vystavený intenzívnej záťaži. To už ste však investovali niekoľko desiatok tisíc korún a tých niekoľko mesiacov času. Zbytočne. Takže späť k tým ťarchavým kobylám ...

Začnem ustajnením. Kobyly v posledných troch štyroch mesiacoch pred plánovaným pôrodom by sa mali držať individuálne v priestranných boxoch. Nemali by byť v žiadnom prípade ustajnené na stojiskách a uviazané.
Pokiaľ z nejakého dôvodu (krátkodobo) nie je možné Boxové ustajnenie, potom je nutné kobyle dopriať dostatočný (aspoň 2 až 3 hodinový) aktívny pohyb.
Slovo aktívne znamená, že kobyla sa po tú dobu pohybuje. Pozor! Nepliesť si s pobytom vo výbehu, pretože väčšina vysoko gravidných kobýl vo výbehu postáva a väčšinou ak pravidelne chodí von na obmedzenú dobu (2 až 3 hodiny), stojí pri bráne výbehu a trpezlivo čakajú na jednom mieste, kým si ich zase "pániček "neodvedie domov. Takže je lepšie kobylu vziať na ruku a ísť na prechádzku alebo jej dopriať primeranú dobu na lonži.
Podstielku by v tomto období mala tvoriť kvalitná slama a to vo výdatnom množstve. Úmyselne nepíšem "v dostatočnom množstve", pretože v tomto období kobyla potrebuje mäkší podklad pre ležanie. Túto slamu je dobré kombinovať s pilinami, z ktorých je potrebné nastlať akýsi matrac a na ten ešte "luxusnú" vrstvu slamy. Samozrejme ani tie piliny nesmú byť plesnivé alebo príliš mokré.

Už som načal tému pohybu gravidných kobýl. Takže budem pokračovať. Posledné tri mesiace (lepšie päť mesiacov) by kobyla nemala byť vystavená príliš namáhavej práci. Tou príliš namáhavou prácou myslím prácu v lese, jazdy príliš rýchlym tempom, po poľadovici, príliš dlhé výjazdy a tak ďalej. Ona tá neprimeraná práca totiž môže vyvolať potrat.

Pravidelný a primeraný pohyb je ale žiadúci, pretože podporuje látkovú výmenu, trávenie a prispieva i k psychickej pohode kobyly.

Vypočuť

Čítať foneticky


Kŕmeniu gravidných kobýl, najmä v poslednej tretine gravidity, je nutné venovať maximálnu starostlivosť. V tomto období totiž zásadným spôsobom stúpa potreba živín, pretože rast plodu je v tejto dobe najväčší. Žriebä v tele matky priberá za posledné tri mesiace svojho vývoja viac na váhe ako za celú dobu predtým. Tomu musí zodpovedať nielen obsah živín v kŕmnej dávke, ale aj ich dobrá využiteľnosť. Tej dosiahneme obmedzením krmív s veľkým obsahom hrubej vlákniny, prípadne úpravou niektorých zložiek kŕmnej dávky (stláčanie alebo šrotovanie obilnín). A samozrejme prvoradým ukazovateľom vhodnosti krmiva je v tomto období ich prvotriedna kvalita. Nikdy neskúšajte kŕmiť "len trochu" plesnivé (seno, obilniny), nahnité alebo namrznuté (mrkva, jablká) krmivo. Mohli by ste tým totiž spôsobiť nielen potrat (predčasné vypudenie plodu z maternice), ale aj smrť kobyly. Takže: kvalita a dostatok. to platí najmä pre podávanie minerálnych látok a vitamínov. Našťastie je už minerálnych zmesí s vitamínmi pre všetky možné kategórie koní na trhu dostatok, stačí si len vybrať. A ešte je dobré dávkovať tieto preparáty podľa pokynov výrobcu.


Samostatnou kapitolou by mohlo byť kŕmenie kobyly v niekoľkých dňoch pred pôrodom a po ňom. V tom období je dobré pridávať do kŕmnej dávky ľanové semienko a pšeničné otruby. Ľanové semienko je treba nechať v dostatočnom množstve vody prejsť varom alebo povariť. Dôjde tým k vylúčeniu slizovitých látok, ktoré majú vplyv na lepší priebeh pôrodu a zároveň sa tým ničia jedovaté látky, ktoré toto krmivo v "surovom" stave obsahuje.
Pšeničné otruby podávame blanšírované buď samostatne vo forme akejsi kaše alebo (tiež zaparené dostatočným množstvom vody) v zmesi s ostatnými jadrovými krmivami. Taká kaša z otrúb a ľanového semienka je v mnohých dobrých chovoch prvým krmivom, ktoré kobyla dostane po pôrode a to približne hodinu až dve potom, čo dôjde k narodeniu žriebäťa.
Klasikou tejto kategórie je tzv "mash", čo je zmes ovsa, spařených otrúb, s prídavkom vareného ľanového semienka a trochy kuchynskej soli. Dobré je túto zmes kŕmiť aj niekoľko prvých dní po pôrode, pretože svojimi vlastnosťami podporuje regeneráciu pôrodných ciest kobyly a najmä tvorbu materského mlieka.

Celkovo je potrebné zachovávať v stajniach, kde sú ustajnené kobyly v poslednom období pred pôrodom, pokoj a nemenný denný režim. Pri dennom ošetrovaní a čistení (pravidelná masáž kože prispieva k správnej príprave na pôrod) nesmieme vyvolať situáciu, v ktorej by kobyle hrozil úder do brušnej oblasti, pošmyknutie a podobne. Viem, že si poviete, že to predsa nehrozí, lenže mnohé z kobýl, najmä z tých, čo sú gravidné prvýkrát, sú v tomto období šteklivejšie a reagujú neprimerane na dotyk ruky alebo kefy a ich reakcie bývajú prudšie, čím sa môžu samé do tejto situácie dostať. Ak je kobyla v poslednej dobe pred pôrodom "nepríjemná" (nemá rada našu prítomnosť v boxe, čistenie a prípadne sa snaží aj kusnúť či kopnúť), nesmiete dať najavo strach ani zlosť. Pokiaľ nedokážete kobylu v tomto období vyčistiť, nakŕmiť a pod. je lepšie ju na pôrod odviezť do niektorého dobrého chovateľského ústavu s profesionálnym personálom. Tam sa totiž nestane to, čo sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane u vás doma. Po pôrode vás taká kobyla nevpustí do boxu a v snahe chrániť žriebä môže byť naozaj nebezpečná. Nehľadiac na to, že ak by došlo pri pôrode ku komplikáciám, je lepšie keď je "po ruke" viac ľudí, ktorí vedia, čo majú robiť.

Starostlivosť o kobylu a žriebä v období do odstavenia

Minule som končil rozprávanie o starostlivosti tým, že kobylu, ktorú pred pôrodom kvôli jej nervovej labilite (často len prechodnej) alebo ďalším okolnostiam nezvládate ožrebiť doma v stajni, zveríme profesionálom. Zdá sa vám to trochu kacírska kázeň? Už vás počujem, ako hovoríte: "Na čo to budeme platiť? Ono to nejako dopadne. Ona sa zase po pôrode upokojí. Bohvie, čo nám tam s tou našou kobylou urobia. Veď o nič nejde. "

Ak ste si istí, že o nič nejde, hoci už sa bojíte ku kobyle vstúpiť do boxu (a kŕmenie jej hádžete na podstielku hneď za dvere) mali by ste zvážiť, či skutočne chcete kone chovať preto, aby ste z nich mali radosť a nie celoživotnú neurózu . Pretože si teraz myslíte, že na vás "machrujem", tak si úprimne odpovedzte na otázku, čo budete robiť pri prípadných komplikáciách v priebehu pôrodu, a ako pomôžete privolanému veterinárovi, keď vás požiada, aby ste mu kobylu chytili a podržali, než ju vyšetrí. Tu už to totiž nie je o tom, že "to nejako dopadne ...." V takejto situácii riskujete úplne vedome život nielen rodiaceho sa žriebäťa a kobyly matky, ale aj toho veterinára a predovšetkým svoj. A to píšem s vedomím, že zo sto takýchto prípadov sa v deväťdesiatichdeviatich z nich nič nestane. Neviem, ako vy, ale ja to nebudem riskovať ani pri stom.

Radšej vám napíšem, že kobyle po pôrode musíme venovať zvýšenú pozornosť. Nie snáď tým, že každú chvíľu pozveme niekoho z príbuzných a známych, aby sa pozrel, aké krásne žriebätko doma máme (a pretože zrovna leží, tak ho prinútime, aby sa zdvihlo a mamu budeme za ohlávku ťahať po boxe, pretože sa snaží, tak ako jej velí prirodzený pud, svojho čerstvo narodeného potomka neustále schovávať, a stále si stúpa tak, aby bola medzi ním a nami s návštevou.

Vypočuť

Čítať foneticky

Myslím to tak, že kobylu častejšie pozorujeme (bez toho, že by sme ju rušili), či neprejavuje známky nenormálneho správania. To býva u kobýl pomerne časté, a nemusí ísť len o príznaky ochorenia. Niektorú kobylu (najmä ak rodila prvýkrát) pôrod a následná prítomnosť žriebätka vystresuje natoľko, že napríklad nenechá žriebä cicať materské mlieko, alebo mu nedovolí si ľahnúť, prípadne sa chová doslova ako naozajstná "macocha" a do žriebäťa kope a hryzie. V takom prípade (ktorý nie je tak častý), musíme veľmi rýchlo žriebä z dosahu kobyly odstrániť. Mali by sme ho umiestniť hneď vo vedľajšom boxe, aby ho kobyla mala možnosť vidieť, a mala čas si na neho zvyknúť. A teraz už dosť strašenia, vrátim sa k tomu, čo robiť, keď pôrod prebiehal normálne ...

Obrázok Žriebä je na svete, kobyla ešte chvíľu poležiačky odpočíva (pozor, niektorá sa hneď zdvihne a ide si žriebä olízať a presvedčiť sa, že má najkrajšieho potomka na svete), my máme pripravenú dezinfekciu na ošetrenie pupočného pahýľa, čo tiež urobíme. Môžeme kobyle pomôcť "osušiť" žriebä masážou hrsťami slamy, aby sme - tak ako to robí ona jazykom podporili prekrvenie kože a podkožia, čo vedie k rýchlejšiemu prehriatiu svalov a uľahčuje to žriebäťu jeho prvé pokusy o vstávanie, ktoré vykonáva veľmi rýchlo (do jednej hodiny) po narodení. Ak sa žriebä nesnaží samo postaviť do dvoch hodín po pôrode, mali by sme mu ten prvý pokus umožniť tým, že ho postavíme sami. Väčšinou sa zase veľmi rýchlo zloží na podstielku, ale my budeme mať istotu, že má snahu sa na tých jeho tenkých nožičkách udržať. Ak sa nám zdá, že niečo nie je v poriadku, voláme veterinára. V tomto prípade platí to, čo u koní platí všeobecne: "radšej volaj niekoľkokrát" zbytočne "ako raz neskoro! Prečo zbytočne? Z vlastnej skúsenosti viem, že najmä žrebčekovia - ak sa narodia veľkí a silní, si dávajú s tým prvým vstávaním ako sa hovorí "na čas". Sú proste len trochu lenivejší.Obrázok

Ďalším prejavom toho, že žriebä je v poriadku, je sací reflex. Niektoré žriebätko ešte ani nestojí a už hlasno "cmúľa" všetko na čo dosiahne (aj vaše prsty, nohavice, stenu boxu, atď.).  Tretia vec, ktorú by sme mali sledovať, je odchod prvých žriebäcích výkalov. Ten prichádza niekedy veľmi skoro (niekoľko minút po narodení), normálne tak do hodiny. Keď ale na žriebäti vidíme, že má snahu "tlačiť" a ono mu to nejde, okamžite voláme veterinára! On už urobí všetko pre to, aby sa žriebätko "vykakalo". Niekedy stačí málo, inokedy trvá tento (doslova!) Boj o život žriebäťa aj dva dni.

S kobylou matkou je to "jednoduchšie". Po pôrode musíme skontrolovať, či má dosť materského mlieka, čo väčšinou vidíme už z diaľky, pretože kobyle väčšinou z vemienka odkvapkáva (niekedy dokonca strieka), a postrážiť, aby včas a celé, vyšli von z jej tela plodové obaly. To by sa malo stať (a tiež sa v drvivej väčšine stáva) do jednej hodiny po vypudení žriebäťa. Pokiaľ sa tak nestane do dvoch hodín, opäť voláme priateľa na telefóne nášho veterinára.

O nápoji z pšeničných otrúb a ľanového semienka som napísal v minulom diele seriálu, takže len zopakujem: kobyle a žriebäťu poskytneme po pôrode čo najviac pokoja, či je všetko v poriadku, kontrolujeme cez mreže alebo z obývačky kamerovým systémom, ak ho v stajni máme.

Žriebä je väčšinou hneď druhý deň po pôrode plné energie, takže ak je vonku slniečko, môžeme ho brať s kobylou mamou na prechádzku.

Obrázok Ako to urobíme? Samozrejme s ním nepôjdeme na hodinu, ale len na tak dlhú chvíľu, aká ho bude vonku baviť. Dobre tiež vymedzíme priestor, do ktorého pôjdeme, aby sme neriskovali nejaké zranenia. Tiež samozrejme nasadíme žriebätku ohlávku a von zo stajne ho vedieme. Nie je to vôbec jednoduché, pretože aj to päťdesiatkilové škvrne sa dokáže už druhý deň života vzpínať a odmietať poslušne ísť, tam, kam ide jeho mama.

Poviete si, prečo ho budeme trápiť, budeme ho vodiť, až trošku povyrastie. Teraz nech si behá okolo ako chce. Tak. Práve ste si vyrobili zväčšeninu toho, čo by ste už prežili. Ono to päťdesiatkilové žriebätko už bude mať kilogramov stodvadsať, ale strach zo všetkého nového úplne rovnaký. Takže na všetky nové podnety bude tou väčšou silou reagovať. V tej dobe už žriebä, ktoré sme vodili od druhého dňa, v pohode chodí na ruke vedľa mamy.

Obrázok Takže radím, hneď od začiatku  vštepiť žriebätku, čo po ňom budeme v najbližších mesiacoch vyžadovať. To znamená od druhého dňa nasadzovať ohlávku, na chvíľku uviazať, snažiť sa žriebäťa dotýkať, hladkať ho na rôznych miestach tela (musíte ho pri tom držať za tú ohlávku, pretože u neho ešte stále prevláda strach). Skúsiť mu každý deň zdvihnúť niektorou nožičku a chvíľku ju podržať alebo pri tom poklepať na Kopýtko ... Žriebä vo veľmi krátkom čase pochopí, že mu nechceme ublížiť a postupne začne kontakt s nami vyhľadávať. Potom už záleží len na našej dôslednosti, ako rýchlo si malý koník začne tie správne návyky ukladať do pamäte.

 

Úplne ideálne je, keď môžeme Obrázokkobyle umožniť celodenný pobyt na kvalitnej pastvine. A to z hľadiska pohybu i prirodzeného prísunu živín.

 Obrázok Ak gravidnej kobyle pohyb nedoprajeme, môžeme sa dočkať toho, že jej začnú opúchať najprv nohy (väčšinou viac zadné), potom krajina vemena a odtiaľ sa opuch môže veľmi rýchlo rozšíriť po celej dĺžke brucha až medzi predné nohy. Ak k tomu dôjde, je potrebné urobiť dve veci: po prvé kobyle pridať pohyb (väčšinou upravujeme dĺžku pohybu, len zriedka intenzitu). A po druhé upraviť kobyle kŕmnu dávku. Tým samozrejme myslím jej zníženie. Ale pozor! Musíme zachovať obsah minerálnych látok a vitamínov, ktoré sú nepostrádateľné pre úspešný vývoj plodu, hladký priebeh pôrodu a zároveň pre dostatočnú kvalitu mledziva (materské mlieko produkované kobylou v prvých dňoch po pôrode).

Opäť jedna vlastná skúsenosť: Keď som nastúpil do svojho prvého pôsobiska v chove koní, nedalo sa na tamojšie žriebätá, staré od jedného do štyroch mesiacov, ani siahnuť. Nemali ohlávky, na pastviny sa vypúšťali tak, že sa otvorili boxy a tieto žriebätá spolu s mamami preleteli chodbou a cválali až na pastvinu. Dalo mi dosť práce presvedčiť svojich podriadených, že je potrebné kobyly s žriebätá vodiť. Pomohol osobný príklad.

Každý deň po príchode do žrebčína a každý deň potom, čo žriebätá prišli domov z pastvy, som si k tomu "najšialenejšiemu" vliezol do boxu a chvíľu (maximálne tak dvadsať minút) som sa tam pohyboval. Trebárs som čistil kobyle mObrázokame chvost a hrivu alebo som čistil žliabok a napájačky, proste som tam bol. Po štyroch dňoch sa žriebä ukľudnilo a prišlo sa zoznámiť. To žriebätá robia tak, že sa vás snažia "ochutnať" alebo vás ťahajú vás za oblečenie. Za ďalšie štyri dni už sa nechalo pohladiť, a do odstavenia (za štyri mesiace) sme spolu zvládli vodenie, čistenie, zdObrázokvíhanie nôh a čistenie kopýtok. Bez nejakého kriku alebo násilia. To hlavné prečo to píšem ale ešte len príde.

Ďalší rok sme všetky žriebätá začali "ohmatávať" hneď po narodení. To čo mi trvalo predchádzajúci rok približne päť mesiacov, zvládli sme u tých mladších žriebät do mesiaca. A tiež bez kriku a tiež bez násilia. Bol to potom bezva pocit, keď pracovníci inšpekcie chovu koní počítali, že ako každý rok strávia popisom a označovaním žriebät (deviatich kusov) celý deň, a preto prišli už skoro ráno. Vraj než to zase všetko pochytáme ...

Vypočuť

Čítať foneticky

Pozerali ako padlí z višne, keď sme všetky naše "ohmatané" žriebätá jedno po druhom predviedli na vodidlách a oni sa správali ako profesionáli. Takže okolo desiatej hodiny dopoludnia sme mohli ísť všetci i s komisiou "na kávičku", pretože opisy a všetko ostatné bolo dávno hotové.

 ObrázokVypočuť

Čítať foneticky

Dovolím si k tomu ešte jednu poznámku. Fantastickú schopnosť komunikovať s žriebätami majú deti. To čo nám dospelým trvá štrnásť dní, ony zvládajú za neuveriteľne krátku dobu. Samozrejme nemyslím malé deti, ale tie okolo desiateho, dvanásteho roka veku, ktoré sa okolo koní už nejakú dobu pohybujú. Som presvedčený, že žriebätá ich úplne inak vnímajú ako nás dospelákov. Teraz len dúfam, že to niekto nepochopí tak, že k nevychovanému polročnému žriebäťu zatvorí do boxu dieťa, ktoré šlo náhodou okolo stajne.

Prirovnajme toto obdobie konského veku k materskej škôlke. A ako kedysi povedal jeden múdry pán (Robert Fulghum): "Všetko čo v živote naozaj potrebujete vedieť sa naučíte v materskej škôlke."

 

Starostlivosť o kobylu a žriebä v období do odstavu - Pohyb a kŕmenie

Kŕmenie kobýl s žriebät do odstavu je na jednu stranu jednoduché vyženiete ich na pastvu a necháte ich tam alebo na druhú stranu hrozná alchýmia keď si naozaj uvedomíte všetky tie skutočnosti, ktoré majú vplyv na to, aby z vášho malého žriebätka vyrástol skutočný šampión. Navyše úplne najväčšiu šancu majú tí, ktorí pochopia, že základom je vždy dobrá pastva. Tým termínom "dobrá pastva" nemienim výbeh alebo kúsok nejakého pozemku porastený akousi trávou. Myslím tým pastvinu, udržiavanú hnojením a správnym ošetrovaním. Myslím pastvinu so správnym zložením trávneho porastu s dostatočne pestrým zastúpením jednotlivých druhov kultúrnych tráv a ďatelinoviny, ktorá sa v priebehu roka najmenej dvakrát (vždy po spasení) kosí, zbavuje burín a exkrementov (to je vznešenejší názov pre konské šišky, alebo hnoj, či trus), pravidelne prisieva a prihnojuje. Že takú pastvinu nemáte? No potom vám nezostane nič iné, ako začať sa zaoberať tou hroznou alchýmiou ...

Nebojte sa, v skutočnosti to nie je tak hrozné. Len musíte vedieť, čo vašej pastvine chýba a doplniť to kobyle v kŕmnej dávke. A tu už alchýmia končí. Prichádza už len dilema, ktorý z kŕmnych doplnkov (úmyselne nepíšem granule) od viac či menej renomovaných firiem vybrať. Pozor, pozor! Pretože žriebätá majú veľkú schopnosť rastu a priberanie na váhe, je treba dobre preštudovať obsah bielkovín v takej zmesi, aby nedochádzalo k deformáciám kostí v dôsledku toho, že doposiaľ nedokončená kostra nedokáže uniesť veľmi rýchlo rastúcu svalovú hmotu. V tomto období je ďaleko dôležitejšie pre matku aj žriebä vyrovnaný pomer minerálnych prvkov a vitamínov, ktoré práve pomáhajú zabezpečiť žriebäťu rovnomerný rast a kobyle matke ktorá už je v mnohých prípadoch opätovne brezivá vyrovnať nároky na výrobu mlieka pre žriebä a zároveň zabezpečiť výživu vyvíjajúceho sa plodu. Preto radím: neprekrmovať a zabezpečiť vitamíny a minerály.

Obrázok Čo sa týka pohybu tu to je jednoduché. Vyveďte ich na pastvu a nechajte ich tam čo najdlhšie. A to za každého počasia. Žriebätá majú veľmi dobrú termoregulačnú schopnosť veľmi skoro po narodení. Ak ich vyženiete na pastvu hneď v prvých dňoch po narodení, máte do budúcnosti len polovicu starostí s nachladnutím, nádchou, zápalmi pľúc a inými chorobami. Vážne. Najhoršie čo môžete svojmu žriebäťu urobiť, je nechať ho prvé týždne po narodení v stajni. Je vedecky dokázané, že v stajni je zhruba tisíckrát väčšia koncentrácia pár amoniaku ako mimo stajne. Pary amoniaku majú schopnosť Naleptávať sliznice dýchacieho ústrojenstva, a tým pomáhajú choroboplodným zárodkom lepšie prenikať do tela a spôsobujú infekcie. Preto sú žriebätá, odchovávané len v stajniach a chodiace von len, keď je pekne, oveľa častejšie choré. Takže sa nebojte a urobte pre svoje žriebätá to najlepšie, čo môžete: čo najskôr ich pripravte na dlhodobý pobyt vonku na pastvine. To čo platí pre malé žriebätá platí bezo zvyšku aj pre kone dorastencov. Vyvážená minerálna a vitamínová výživa, neprekrmovať bielkovinami a čo najdlhší pobyt na pastvinách s rovnako starými kamarátmi.

Vypočuť

Čítať foneticky

 

Konský dorast

Pre konský dorast platia v podstate všetky zásady, aké by sme mali vyznávať už u predchádzajúcej kategórie, teda žriebät do aj po odstavení.

Obrázok Obrázok Obrázok Pohyb vonku podľa ľubovôle a časovo i klimatickými podmienkami čo najmenej obmedzený. Úmyselne nepíšem neobmedzený, pretože môžu nastať tak nenormálne podmienky (víchrica, tropické horúčavy, krupobitie atď.) v ktorých skutočne nie je dobré kone vonku nechávať. Riskovať zranenie padajúcimi predmetmi (alebo predmetmi, ktoré letia), prípadne úpal sa rozhodne neoplatí. Iste ste si všimli, že som nenapísal nič o mraze, snehu ... áno, nenapísal. Kone, ak sú odchované tak, ako sme si minule popísali teda od narodenia čo najdlhšie vonku majú veľmi dobrú termoregulačnú schopnosť voči nízkym aj veľmi nízkym teplotám. Oveľa horšie znášajú prehriatie.

To, čo budete čítať ďalej je moja vlastná skúsenosť: Za môjho pôsobenia v jednom chove anglického plnokrvníka sa stalo, že už na jeseň prišlo väčšie množstvo kobýl od rôznych majiteľov, aby si u nás "odbili" žrebenie a pripustenie. Pretože mnohé z nich pochádzali z takzvane teplých stajní (to sú tie stajne, čo sa v zime otvárajú len aby sa vyviezol hnoj a kôň mohol prejsť dverami von a späť potom sa zase hneď zatvárajú) a neboli zvyknuté byť väčšinu dňa vonku na pastvinách, musel som nechať prakticky cez celú zimu vonku ročných žrebčekov, ktorí na celodenný a celonočný pobyt v ohradách boli zvyknutí od narodenia. Obrázok Do stajní sa vodili len dvakrát denne sa napiť. Moji podriadení ma mali za blázna a necitlivého, keď jazdili na pastviny zapadané snehom so senom a ovsom. Pri jednej rannej kontrole mali všetci na chrbtoch súvislú snehovú pokrývku. Vonku bolo v tej dobe veľa pod nulou. To som si hovoril, že je dobre, že rovnako staré kobylky môžu byť na noc v stajni ...

Po príchode jari ešte nebola poriadne vyrastená tráva žrebčekovia veľmi rýchlo prelínali (na rozdiel od koní v stajniach) a hlavne začali veľmi rýchlo rásť a mohutnieť. Kobylky sa do tej formy dostávali len pozvoľna a prakticky pri každom výkyve jarných teplôt smerom nadol sa u niektorej objavila viróza či príznaky prechladnutia. Pri jesenných predajoch sme za žrebčekov tŕžili nadpriemerné ceny. Ako hovorili kupci takých ročkov ste tu dlho nemali!

Kŕmenie dorastencov je pre nás, čo ich "trápime" prakticky neustálym pobytom vonku na pastvinách jednoduché. Kvalitná pastva a minerálne doplnoky u väčšiny plemien úplne postačia.

U plemien koní s rýchlym rastom a vývinom (anglický plnokrvník, belgický chladnokrvník) musíme k pastve pridať aj koncentrované krmivá a hlavne minerálie, pretože rýchly rast so sebou nesie veľký nárast svalovej hmoty (hmotnosti), za ktorou sa nárast a pevnosť kostry trochu oneskoruje. Tak aby sme sa vyvarovali toho, že síce budeme mať krásneho veľkého a mohutného koňa, ktorý ale bude musieť stáť po kolená v slame, aby neboli vidieť lieviky a pakosti, ktoré mu následne budú brániť i v akejkoľvek športovej záťaži.

Ak chcete počas tohto obdobia kone niečím prikrmovať, skúste to kvalitným senom a ovos alebo kŕmne zmesi dávkujte opatrne. Dobrý výrobca vždy uvádzajú na obale svojho výrobku odporúčané dávkovanie, tak sa tým riaďte, najlepšie tým prospejete práve svojmu koňovi. V zimnom období, najmä pre kone, ktoré sú viac vonku ako v stajniach, doporučujem kŕmenie vlhčené, pokiaľ to ide tak teplou vodou alebo krmivo zapariť. Pozor! Granulované zmesi nezaparujeme! Rovnako tak do horúceho zapareného alebo horúcou vodou zaliateho krmiva nedávkujeme vitamíny a minerály. Prečo je predsa jasné, že ano?! No predsa preto, aby sme tie vitamíny tou vysokou teplotou nezničili!

Starostlivosť o túto kategóriu koní minimalizujeme na úkony potrebné k bezproblémovej komunikácii a zaobchádzaniu s týmito koňmi. Ak sme sa im venovali dostatočne a správne v období do odstavenia, majú už všetky základné návyky osvojené a určite ich nezabudli. Ak budete chcieť týchto dorastencov obskakovať čo najlepšie, nechajte ich hrať sa v stáde, ono ich to stádo vychová. Je to úplne rovnaké ako u detí. Ak dieťa v určitom veku izolujete od kamarátov a rovesníkov, veľmi ťažko bude nadväzovať kontakt s ostatnými ľuďmi v ďalšom živote.

Obrázok

 

Vypočuť

Čítať foneticky

Kôň, ktorý vyrástol v samote má odlišné vzorce správania od koní zo stáda. Väčšinou je tiež rozmaznaný - pretože predsa je tak sám a je mu určite smutno, tak mu panička musí dať na dobrú noc (dobré ráno, na rozlúčku) cukríček a pusinku. A musí mu pochovať hlavičku a potriasť kopýtka. Taak!
Práve som vám prezradil, ako si najlepšie vytvoriť základy problémov so svojim koňom. Pamätajte na to, že dobre sa starať o kone v žiadnom prípade neznamená ich rozmaznávať!

text: Ing. Viktor Eichle,  preklad: Jana Mátyusová, obrázky: internetové zdroje a vlastná fotogaléria

Pozn. prekl. hrubo vyznačený text najviac korešponduje s mojou fylozofiou chovu koní :-)

 

 

Vypočuť

Čítať foneticky

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.